10 saniye içinde siteye yönlendirileceksiniz.

Kapat
İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Ekranı - Son Dakika Altındere Haberleri Altındere Haber Altındere Haberleri Altındere Mahallesi
pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1271835-0,61%
Sakarya

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Ekranı
140 okunma

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Ekranı

ABONE OL
Haziran 11, 2023 18:52
İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Ekranı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-devlet uygulaması üzerinden işsizlik maaşı ödeneği ile alakalı başvuru ve sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir işten çıkmış ya da ayrılmış olan kişiler açısından işsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır işte bütün detaylar bu makalede sizleri bekliyor.

İşsiz kalan vatandaşları, yeni bir iş sahibi olana kadar maddi açıdan destekleme maksatlı devlet aracılığı ile işsizlik maaşı kendilerine verilir. İşsizlik maaşı alınması amacıyla gerekli olan başvuruların yapılması ve çeşitli koşulları da yerine getirmek gerekir.

İşten ayrılmış olan vatandaşlar, şartları karşıladıkları zaman işsizlik ödeneğinden faydalanabilirler. Vatandaşlar, ödenek başvuru sürecini de online bir şekilde e-devlet uygulaması üzerinden yapabilirler. İşsizlik maaşının alınması için sigortalı bir şekilde çalışılan kurum aracılığı ile çalışan kişinin tarafına işten çıkarılması ve prim günü hesaplamaları gibi çeşitli şartları yerine getirilmesi gerekir. Şartları sağlayan vatandaşlar, internet uygulaması üzerinden başvurularını gerçekleştirerek işsizlik maaşı almalarına dair süreci başlatabilir.

İşsizlik Maaşı Nedir ?

İşsizlik maaşı, bir ülkenin sosyal güvenlik sistemi tarafından işsiz olan kişilere verilen bir maaştır. Bu maaş, işsizliğin nedeni ne olursa olsun, işsiz olan kişilerin geçim giderlerini karşılamak için verilir. İşsizlik maaşı, genellikle işsizliğe sebep olan nedenlere ve işsizliğin süresine göre belirlenir. Örneğin, işten çıkarılma nedeniyle işsiz olan kişiler için daha yüksek bir maaş verilirken, iş arama süresi boyunca işsiz kalan kişiler için daha düşük bir maaş verilir.

İşsizlik maaşı, genellikle işsizliğe sebep olan nedenlere ve işsizliğin süresine göre belirlenir. Örneğin, işten çıkarılma nedeniyle işsiz olan kişiler için daha yüksek bir maaş verilirken, iş arama süresi boyunca işsiz kalan kişiler için daha düşük bir maaş verilir.

Bazı ülkelerde işsizlik maaşı için sosyal sigorta primleri ödenirken bazı ülkelerde ise hükümet tarafından finans edilir. Ayrıca, işsizlik maaşı için başvuruda bulunmak için belirli kriterler aranabilir, örneğin belirli bir süre içinde çalışmış olmak gibi.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı açısından başvuru işlemleri e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet şifresi ile sisteme erişim sağlandıktan sonra online işlemler açısından öncelikli olarak İŞKUR sekmesinden işsizlik ödeneği başvurusu yapılması gerekiyor. Başvuru ekranında bulunan formda SSK sicil numarası, il, ilçe, işten ayrılış tarihi bilgileri de girilmek suretiyle işlemler sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik maaşı ile ilgili başvurular yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek çeşitli incelemeler sonucunda yine e-devlet uygulaması üzerinden işsizlik maaşı sorgulama işlemleri yapılacaktır. İşsizlik maaşı işlemleri, maaş alıp almama bilgisini İŞKUR bölümünden takip etme avantajını da sunuyor.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İlk defa İşsizlik maaşını alacak olan vatandaşlar, bu ödeneğe hak kazanılan tarihten itibaren gelecek ay ödemelerini almaya başlayabilir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar, T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanları ile en yakın PTT şubelerine giderek işsizlik maaşlarını alabilirler.İşsizlik maaşını almanın en temel koşulu ise daha önceden düzenli bir şekilde yatırılmış SSK priminin bulunması gerekir. İşsizlik maaşı alan bir kişi, çalışmak için hazır olduğunu resmi kurumlara ve İŞKUR birimlerine İbraz etmek zorundadır.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir konusunda kurallar farklı ülkelerde farklı olabilir. Genel olarak işsizliğe sebep olan nedenlere göre belirlenir. Ancak genellikle aşağıdaki kriterleri karşılamanız durumunda işsizlik maaşı alabilirsiniz:

İşsiz olmanız: İşten çıkarılmış veya işten ayrılmış olmanız gerekmektedir.

İş arama süresi: Belirli bir süre içinde aktif bir şekilde iş aramak zorundasınız.

İşsizliğe sebep olan neden: İşten çıkarılmış veya işten ayrılmış olmanızın nedeni, işverenin suçu olmalıdır.

Sosyal sigorta primleri: İşsizliğe sebep olan nedenlere göre, belirli bir süre içinde sosyal sigorta primleri ödemiş olmanız gerekmektedir.

Not: Bu kriterler ülkeden ülkeye veya bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir, dolayısıyla size en uygun olan işsizlik maaşı programının kriterlerini öğrenmek için ilgili mercilerle iletişim kurmanız önerilir.,

E-Devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sorgulama,İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır,İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanır,İşsizlik Maaşı Nereden Alınır,İşsizlik Maaşı Sorgulaması,İşsizlik Ödeneği Ne Zaman Yatar,Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir,PTT İşsizlik Maaşı Sorgulama

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.