pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2102129-0,42%
Sakarya
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler
289 okunma

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

ABONE OL
Haziran 5, 2024 06:30
En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

1. Amerika

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasında başı Amerika çekiyor. Amerika yaşantısı her ne kadar zor olsa da birçok kişi hayatını Amerika’da sürdürme hayaline sahip. Belirli bir iş sahibi olup, akıcı ve yeterli düzeyde İngilizce konuşabildikten sonra Amerikan vatandaşı olunabilir. Fakat işe öncelikle turist olarak giderek başlamanız gerekli. Sonuçta yurt dışı tecrübeniz yoksa, herhangi bir yabancı dile hakim değilseniz, kimse size aniden gel vatandaşım ol diye talepte bulunmaz. Bundan ötürü önce Amerika’ya ait standartların detaylı bir şekilde araştırılması, sonrasında vatandaş olabilmek için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiyor.

2. Kanada

Parasız vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunan Kanada, son zamanlarda koşulları eskilere nazaran biraz daha zorlaştırmaya başladı. Kanada vatandaşı olabilmek için belirli bir birikiminizin olması şart fakat; Kanada bu şartı kendi için değil, sizin için koşuyor. Mesela ülke içine giriş yaptınız fakat belirli bir süre çalışmadınız. Ülkenize dönüşünüz için paranız yok. Kimseyi tanımıyorsunuz da. Bu durumda ülkenin koşmuş olduğu şart kurtarıcı olacak.

3. İngiltere

Avrupa Birliği’nin merkezi konumunda yer alan İngiltere, vatandaşlık vermek için para talebinde bulunmamaktadır. Şayet sık sık AB ülkelerini ziyaret ettiyseniz, İngilizce’ye hakimseniz ve giriş çıkışınız çoksa işiniz pek de zor değildir. Fakat; İngiltere’nin Amerika kadar kolay bir şekilde vatandaşlık hakkı tanımadığı da biliniyor. İngiltere vatandaşı olabilmenin en kolay ve kısa yöntemi en az 6 aylık süre boyunca İngiltere’de ikamet etmek ve en az 3 ay önce bir İngiliz vatandaşıyla evlenmek. Evlilikler turist vizesi aracılığıyla da gerçekleşirken vatandaşlık için aile birleşim vizesi talep edilir. Vizenin kabul edilmesiyle birlikte İngiliz vatandaşı olunur.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Eğer yurt dışında doğmadıysanız, hiçbir şekilde yurt dışında eğitim görmediyseniz ya da oturmadıysanız başka bir ülkenin vatandaşı olamazsınız gibi bir durum söz konusu değil. Artık kolay bir biçimde vatandaşlık hakkı alabileceğiniz ülkeler var. Değişik ve farklı bir ülkede hayatınızın geri kalan kısmını sürdürmek istiyorsanız sıralayacağımız ülkelere bir göz atabilirsiniz.

1. Malta

Basit bir şekilde vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler arasında en üst sırada Malta geliyor. Vatandaşlık almanız tabii ki de kolay fakat bu size pahalıya patlayabilir. Ülkenin kendine ait olan sosyal bir fonuna 650.000 Euro gibi bir bağış yapmanız vatandaşlık hakkını alabilmek için size ilk kapıyı açıyor. Ayrıca bu ülkenin vatandaşlığını alabilmek için bekleme sürecine de gerek yok. Bağışınızı yaptıktan hemen sonra vatandaşlığınızı alabilirsiniz, hatta AB ülkelerinde serbestçe seyahat edebilirsiniz.

2. İspanya

İspanya, kolay vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler arasında yine üst sıralarda yer alıyor. Bu ülkenin vatandaşlık hakkına sahip olabilmek için İspanya sınırları içerisinden 500.000 Euro’luk gayrimenkul satın almanız lazım. Aynen Malta’da olduğu üzere gayrimenkulü satın aldıktan sonra bekleme süreci olmadan ülkeye yerleşebilirsiniz.

3. Portekiz

Portekiz de aynı biçimde çok kolay bir şekilde vatandaşlık olanağı sunuyor. Bu ülke için ise en az 500.000 Euro’luk gayrimenkul satın almanız veya 1.000.000 Euro’luk bir sermaye birikiminizin olması gerekiyor. Ülkeye sermaye ile ya da gayrimenkul satın alarak giriş yaparsanız vatandaşlık hakkını sağlayabilirsiniz.

4. Bulgaristan

Bulgaristan vatandaşı olabilmek için 1 Milyon Leva’lık devlet fonu satın almanız gerekli. Aslında yatırım fonunuzu ne denli yüksek tutarsanız vatandaşlık alma süreciniz de o kadar kısalmış oluyor. Bulgaristan vatandaşı olabilmek için ikamet zorunluluğu da yok.

5. Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs vatandaşı olabilmeniz için 2,5 Milyon Euro’luk gayrimenkul almanız gerekiyor. AB üyesi olan bu ülkenin vatandaşlığını aldığınız zaman Schengen ülkeleri arasından istediğinizi gezebilme hakkınız oluyor.

6. Macaristan

Galiba en kolay yoldan vatandaşlık alınabilecek ülke burasıdır. 300.000 Euro’luk gayrimenkul satın alındığı anda Macaristan vatandaşı olabilme hakkınız doğuyor. İlk başta 6 yıllık oturma izni süresi tanınırken, 6 yıllık süre zarfı dolduktan sonra ülke size tamamen vatandaşlık hakkı sunuyor.

Türklere Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler25

Parasız vatandaşlık sağlayan ülkeler ile birlikte para ödenerek hangi yöntemle vatandaşlık alınabileceğine değindik. Sırada Türkler için en kolay vatandaşlık veren ülkeler var. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti hala bir Avrupa Birliği ülkesi değildir. Bu sebeple vatandaşlık konusunda zor kabul görülen bir millet olduğumuz da bir gerçek. Bu bağlamda Türklere en kolay vatandaşlık hakkı verebilen ülkeler şöyle;

1. Dominika

Bugüne kadar 3.000 kişiye vatandaşlık veren ülke 71.000 nüfusu ile adeta bir şehir şeklinde konumlanmıştır. Bu ülkeden diğer ülkelere, İsviçre de dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye serbest seyahat mümkündür. 100.000 Dolarlık bir yatırım yapmanız durumunda vatandaşlığı kısa bir sürede alabilirsiniz. Uzun yıllar Fransa ve ardından İngiltere hakimiyeti altında olan bu ülke 1978 yılı itibarıyla bağımsızlığını ilan etmiştir.

2. Saint Kitts ve Nevis

Karayipler’de bulunan bu ülke vatandaşlık vermeye 1984 yılından bu yana devam etmektedir. Ülke vatandaşlık hakkını yatırım karşılığı tanıyor. Ülkenin vatandaşı olabilmeniz için 250.000 Dolar’lık bir yatırım yapıp hemen evinize yerleşebilirsiniz.

3. Kıbrıs

2 Milyon Euro bedel karşılığında kolaylıkla Kıbrıs vatandaşı olunabilir. Bu ülke vatandaşlığını aldığınızda çoğu ülkeye vizesiz seyahat etme olanağınız bulunmaktadır. Ek olarak Kıbrıs refah düzeyi yüksek, suç oranının da gayet düşük olduğu ülkeler arasında yer almaktadır.

En az 10 karakter gerekli